Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

aktivity ZŠ s MŠ Chlebnice

Deň Zeme, 22. apríl

22. apríl je už od roku 1970 vyhlásený za Svetový deň Zeme. V tento deň sa po celom svete konajú aktivity, ktorých cieľom je pripomenúť krehkosť našej planéty. Väčšinou sme si Deň Zeme pripomínali len informatívne na triednických hodinách alebo na hodinách biológie. Keďže na našej škole sa environmentálna výchova stáva neoddeliteľnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu, my žiaci, sme venovali celý tento deň našej Zemi.  Spolu s pedagógmi sa zrealizovalo množstvo aktivít. Aktivity boli venované téme ODPAD.

Na prvých dvoch vyučovacích hodinách sa premietali ekofilmy, prezentácie, viedli sa diskusie na tému ochrany životného prostredia, odpad - čo s ním. Žiaci hravou formou, tvorivými výtvarnými aktivitami stvárnili vzťahy k prírode, ale aj problémy, ktoré ohrozujú Zem.

Podstatná časť aktivít z príležitosti Dňa Zeme prebehla v samotnej prírode. Žiaci prvého stupňa sa zapojili do čistenia areálu a okolia školy. Pozametali chodníky, vyhrabali trávniky, vyčistili cestu popri škole, okopali skalku a pozbierali odpadky.

Žiaci druhého stupňa sa pustili aj do vzdialenejších častí obce. Plán aktivít bol naozaj pestrý: čistenie vybraných lesných studničiek, mapovanie čiernych skládok, vyčistenie obecného ihriska, vyzbieranie odpadkov a následná separácia.

Naši najstarší žiaci deviateho ročníka sa postarali o zábavné, ale zato poučné a nezabudnuteľné rovesnícke vzdelávanie. Vypracovali si rôzne aktivity, pripravili pomôcky a so žiakmi prvého stupňa postupovali od jedného stanovišťa k druhému.  Pri riešení kvízov, tajničiek, modelovaní z odpadu, kreslení na asfalt, výrobe recyklovaného papiera a súťažení v triedení odpadu naši prváčikovia, ale aj štvrtáci ukázali veľké nadšenie. Okoloidúcim občanom sa rozdávali letáky s návodom, ako každý z nás môže prispieť k zníženiu množstva vyprodukovaného odpadu.

Našou snahou pri príležitosti Dňa Zeme bolo, aby sa zohľadňovanie environmentálnych hľadísk stalo prirodzenou súčasťou nielen výchovného procesu ale i bežného života. Len touto cestou naši žiaci získajú bližší vzťah k prírode, prostrediu, v ktorom žijú, naučia sa názorne chápať vzťahy medzi človekom a prírodou a uvedomia si pocit zodpovednosti za svoje konanie.

Všetkým žiakom a učiteľom ďakujeme za ich pozitívny prístup a snahu.

Mgr. Michaela Bakošová

Úprava a čistenie lesných studničiek

„Dobrá studňa v suchu vodu dáva, dobrý priateľ v núdzi sa poznáva“

S príchodom jari sa spája aj čistenie studničiek a prameňov, ktoré hlavne po zime bývajú často zanesené lístím a znečistené. Už naši predkovia vedeli, že voda je nenahraditeľnou surovinou a tak sa k nej aj správali. Voda zo studničiek na okrajoch lúk a v lesoch im dodávala osvieženie a zaháňala smäd počas horúcich letných dní pri ťažkých prácach na poli. Čistenie studničiek najmä v jarnom období preto neodmysliteľne patrilo ku kolobehu ich života. My žiaci našej základnej školy chceme pokračovať v dodržiavaní tejto starej tradície. Apríl nás prekvapil svojím príjemným počasím a tak sme mohli vyraziť do prírody. Ako prvú vyčistili žiaci VI. ročníka studničku pri urbárskej chate. Ďalší aktívni nadšenci  z VIII. triedy sa vybrali až do chotára obce - Prípor. Obidve studničky sú situované v krásnom prostredí a bola by škoda nechať ich nepovšimnuteľné.  Hneď vzali do rúk náradie a po hodine sa už spoločne tešili z prameňa, ktorý objavili pod kopou nánosov lesnej pôdy. Žiaci usilovne vyhrabávali zhnité lístie, vyberali konáriky, vytrhali trávu, pozbierali odpadky,  tvarovali potôčik vedúci zo studničky, nosili kamene z okolia. Žiaci strávili príjemný deň v lone prírody, nasmiali sa a presvedčili, že k prežitiu šťastných chvíľ človek toho veľa nepotrebuje.

Mgr. Michaela Bakošová

ÚvodÚvodná stránka