Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Obnova kostola v roku 2016

Obnova interiéru kostola Nanebovzatej Panny Márie v Chlebniciach v roku 2016

     V predchádzajúcich výtlačkoch Chlebnického spravodaja som vás priebežne informoval o priebehu prác počas obnovy interiéru kostola s prílohou niekoľkých fotografií. V tomto článku chcem pre vás zhrnúť informácie čo sa urobilo na obnove kostola v roku 2016 a čo je ešte potrebné urobiť.

     Po vybavení potrebných povolení a súhlasov biskupského úradu, pamiatkového úradu a liturgickej komisie sme naplánovali postupnosť jednotlivých prác na obnove kostola a po sviatkoch Veľkej noci sa začalo s realizáciou prác. Ako prvé sa začali obnovovať lavice -  očistenie, vytmelenie, vybrúsenie podlahy a jej napustenie, odmastenie, základný biely prepojovací náter, podkladový okrový náter pod fláder. Pri výmene halogénových svietidiel za úsporné LED svietidla sa zasekali do stien káble  ozvučenia a pripravila sa nová elektroinštalácia k adoračnému osvetleniu a projektorom. Sakristia, bočný východ a niektoré časti stien sa vyspravili a nanovo sa natiahla omietka.

     Po postavení lešenia sa začalo s čistením a hygienickým náterom stien. Reštaurátor priebežne reštauroval nástenné obrazy. Lešenie sme využili k výmene nefunkčných servomotorov na otváranie ventilačných okien. Vysekali sa dva otvory vo svätyni na ventiláciu vzduchu. Priebežne sa obnovil chór a natreli sa lavičky pre deti. Po skončení prašných prác sa začali fládrovať lavice, namontovali sa nové poličky na knižky aj kľakátka. Finálny náter bol lak proti oteru. Potom sa obnovili všetky dvere i prah na hlavných vchodových dverách. Vybral a zakúpil sa nový bohostánok. Obnovila sa krížová cesta i evanjelisti. Dodatočne bolo rozhodnuté o zhotovení benátskeho štuku na stenách a stĺpoch, ktoré sa najviac znečisťovali. Medzi poslednými prácami bola montáž projektorov a číselníkov piesní. Do konca roku sme stihli ešte vymeniť poškodené drevá v drevenej konštrukcii veže a vymeniť reťaze na pohon pohybu zvonov.

     V roku 2017 podľa finančných možností a dohody plánujeme dokončiť osadenie bohostánku podľa jedného z vypracovaných návrhov, obnoviť sochy: Pannu Máriu Nanebovzatú, sv. Jozefa a Božské Srdce Ježišovo, zakúpiť luster do stredu kostola, pripraviť návrhy namaľovania obrazov, ktoré by sa zarámovali a zavesili na steny k dievčatám a chlapcom. Jednou z hlavných úloh bude však modernizácia bleskozvodu.

Úprimne sa chcem poďakovať všetkým za akúkoľvek pomoc a podporu pri realizácii obnovy nášho kostola a požiadať o pomoc pre ďalšie práce nech s Božím požehnaním sa nám podarí realizovať dielo obnovy kostola.

  Spracoval Jozef Šutta

 


 
ÚvodÚvodná stránka